Archive of Award Recipients

Vice-Chancellor's Awards Recipients: 2016

THE VICE-CHANCELLOR'S AWARD FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO TEACHING AND LEARNING

Dr Teresa Treweek
Faculty of Science, Medicine & Health

FACULTY OCTAL AWARDS

Dr Ann Rogerson
Faculty of Business

Dr Charles Chew
Faculty of Law, Humanities & the Arts

Dr Sharon Tindall-Ford
Faculty of Social Sciences

Miss Zeenath Reza Khan
UOW Dubai

EARLY CAREER OCTAL AWARDS

Dr Hironori Onuki
Faculty of Law, Humanities and the Arts

Dr Katrina Green
Faculty of Science, Medicine & Health

SESSIONAL OCTAL AWARDS

Mr Alexander Stamenkovic
Faculty of Science, Medicine & Health

Mr Faisel Tubbal
Faculty of Engineering & Information Sciences

Dr Punyama Udeshini Pathirage
Faculty of Engineering & Information Sciences

PROGRAM OCTAL AWARD

Special Education Program Team

Dr Roselyn Dixon and Dr Kath Tanner
Faculty of Social Sciences

VICE-CHANCELLOR'S RESEARCH EXCELLENCE AWARD FOR RESEARCHER OF THE YEAR

Prof Zhengyi Jiang (shared)
Faculty of Engineering & Information Sciences

Prof Willy Susilo (shared)
Faculty of Engineering & Information Sciences

VICE-CHANCELLOR'S RESEARCH EXCELLENCE AWARD FOR EMERGING RESEARCHER

Dr Jenny Fisher
Faculty of Science, Medicine & Health

Highly Commended 

Dr Bridget Kelly Gillott
Faculty of Social Sciences

VICE-CHANCELLOR'S INTERDISCIPLINARY RESEARCH EXCELLENCE AWARD 

Project: Recovery Camp

Prof Lorna Moxham
Mr Christopher Patterson
Dr Renee Brighton
Dr Susan Sumskis
Faculty of Science, Medicine & Health
Dr Dana Perlman
Faculty of Social Sciences
Ellie Taylor
Research & Innovation Division

HIGHLY COMMENDED

Project: Energy and Illawarra

Prof Paul Cooper
Mr Michael Tibbs
Dr Georgios Kokogiannakis 
Mr Clayton McDowell
Ms Laia Ledo Gomis
SBRC- Faculty of Engineering & Information Sciences
A/Prof Ross Gordon
Prof Gordon Waitt 
Ms Kate Roggeveen
Faculty of Social Sciences

VICE-CHANCELLOR'S AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN RESEARCH PARTNERSHIP

Project: Taking the heat out of our hotspot: The Western Sydney Diabetes Research Partnership

A/Prof Thomas Astell-Burt, Dr Xiaoqi Feng
Faculty of Social Sciences

VICE-CHANCELLOR'S AWARD FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN RESEARCH COMMERCIALISATION, IMPACT AND ENGAGEMENT 

Dr Zhenguo Huang
AIIM Research Facility 

VICE-CHANCELLOR'S AWARD FOR EXCELLENCE IN RESEARCH SUPERVISION

Assoc Prof Dianne Jolley
Faculty of Science, Medicine & Health

HIGHLY COMMENDED

Prof Sue Bennett
Faculty of Social Sciences 

Dr Nicola Evans
Faculty of Law, Humanities & the Arts

VICE-CHANCELLOR'S AWARDS FOR OUTSTANDING SERVICE FOR PROFESSIONAL SERVICES STAFF - INDIVIDUAL 

Kerry Ross
Library

Danial Morgan
Student Support and Education Analytics

David Anderson
Security

Carmel Perre
Legal Services

Sharon Athanasios
Human Resources

VICE-CHANCELLOR'S OUSTANDING SERVICE FOR PROFESSIONAL SERVICES STAFF -TEAM

Teaching and Learning Team -Education.

Luisa D'Acunto
Debra Miller
Naomi Appleton
Jasmina Gacesa
Faculty of Social Sciences

VICE-CHANCELLOR'S AWARDS FOR EXCELLENCE IN COMMUNITY ENGAGEMENT

Project: Recovery Camp

Prof Lorna Moxham
Mr Christopher Patterson
Dr Renee Brighton
Dr Susan Sumskis
Faculty of Science, Medicine & Health
Dr Dana Perlman
Faculty of Social Sciences
Ellie Taylor
Research & Innovation Division

HIGHLY COMMENDED - INDIVIDUAL

Assoc Prof Louella McCarthy (shared)
Faculty of Science, Medicine & Health

Dr Prashan Premaratne (shared)
Faculty of Engineering & Information Sciences

HIGHLY COMMENDED - TEAM

Regional Career Consultants

Tania Goodman
Nicole Smith
Saskia Ebejer
Elizabeth Symes

Careers Central

WORKPLACE HEALTH AND SAFETY AWARD

TEAM: Assuring Health & Safety learning outcomes for SMAH stakeholders

Dr Simon Bedford
Learning, Teaching & Curriculum

Roza Dimeska
Faculty of Science, Medicine & Health

Melinda Chylinski
Human Resources

ROSEMARY COOPER AWARD

Steve Petrolati
Student Support and Education Analytics

MARIE LEWIS AWARD

Robyn Dawson
Sustainable Buildings Research Centre

25 YEARS SERVICE AWARDS

Assoc Prof Andrew Frazer
Faculty of Law, Humanities & the Arts

Dr Anthony Ashbolt
Faculty of Law, Humanities & the Arts

Distinguished Prof Buddhima Indraratna
Faculty of Engineering & Information Sciences

Beryl Schafe
Faculty of Science, Medicine and Health

Bill Langtry
Information Management and Technology Services

Assoc Prof Caz Sandison
Faculty of Engineering & Information Sciences

Prof Ian Brown
Faculty of Social Sciences

Dr Janusz Getta
Faculty of Engineering & Information Sciences

Jose Abrantes
Faculty of Science, Medicine and Health

Julie Gray
Faculty of Science, Medicine and Health

Julie-Ann Green
Faculty of Science, Medicine and Health

Assoc Prof Nelson Perera
Faculty of Business

Patricia Garde
Accommodation Services

Peter Turner
Faculty of Engineering & Information Sciences

Professor Song-Ping Zhu
Faculty of Engineering & Information Sciences

Susan Butler
Faculty of Science, Medicine and Health

Susan Jones
Library 

Vicky Wallace
Research and Innovation Division

Dr Xiaoping Lu
Faculty of Engineering & Information Sciences

 

 

 

Last reviewed: 21 July, 2016
Achievement

This Honour Board acknowledges the people who have been recognised by these prestigious awards. It is a fitting tribute to the academic and general staff who have displayed outstanding and exceptional achievement.